Την Πέμπτη 3 Μαρτίου 2022, οι μαθητές των Γ’ & Δ’ τάξεων του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν το Κέντρο STEM EDUCATION στην Πάτρα, στα πλαίσια της θεματικής ενότητας   “Δημιουργώ και καινοτομώ” των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων.

Οι μαθητές της Γ’ τάξης παρακολούθησαν το πρόγραμμα Stem in Action, του οποίου στόχος είναι η εξοικείωση των μαθητών με τα στοιχεία δόμησης και τις τεχνοτροπίες κατασκευής ενός μοντέλου, όπως επίσης και η ενασχόληση με τον σχεδιασμό περίπλοκων μηχανισμών.

Οι μαθητές της Δ’ τάξης παρακολούθησαν το πρόγραμμα Εισαγωγή στην Εκπαιδευτική Ρομποτική (WeDo), του οποίου στόχος είναι η εκμάθηση της φυσικής, της τεχνολογίας, των μαθηματικών και της μηχανικής (S.T.E.M.) πρακτικά, δίνοντας τη δυνατότητα στους μαθητές να αναπτύξουν δεξιότητες όπως είναι η  εφευρετικότητα, τα αλγοριθμικά και προγραμματιστικά πρότυπα, αλλά και η ομαδικότητα.